درباره معاونت پژوهش

0 0
  • تاریخ : 1401/5/29
  • بازدید : 0
امتیاز 0.00 تعداد رای 0

درباره معاونت پژوهش

مهم ترین وظایف و مسولیت های معاونت پژوهش در بیان حجت الاسلام مقیمی معاونت پژوهش مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر عج

معاونت پژوهش مدرسه عالی حوزوی ولی امر عجل الله تعالی فرجه در بدو تأسیس ضمن تبیین جایگاه و اهمیت پژوهش­های فقهی و اصولی و ایجاد انگیزه در طلاب محترم سطوح عالی و خارج فقه و اصول عمومی و تخصصی، در حوزه­ هایی همچون پایان ­نامه ­نویسی، مقاله­ نویسی، تقریرنویسی و برگزاری نشست­های علمی ایفای نقش می­کند.

یکی از مهمترین مسئولیت­ های این معاونت آموزش مقاله ­نویسی و برنامه­ ریزی برای نگارش دو مقاله در هر نیمسال تحصیلی (ویژه طلاب سطح عالی) و یک مقاله در هر سال برای سایر طلاب است. در این راستا پس از طی مراحل پیشنهاد و تأیید موضوع و طرحنامه و نیز برگزاری جلسات کارگاهی، دو هفته به طور متمرکز به نگارش اختصاص داده می­شود و پس از ارزیابی، مقالات برتر نیز در فرایند ارسال به جشنواره علامه حلّی و چاپ در نشریه داخلی قرار می­گیرند.

نظر به اهمیت فقه نظام­ساز و وجود رشته­ های تخصصی فقه اقتصاد، فقه تربیت، فقه سیاست، فقه حقوق و فقه فرهنگ،همچنین تولید مقالات تخصصی مرتبط با حوزه ­های یاد شده  با از جمله مهم ترین دغدغه های معاونت پژوهش می باشد.

مقالات برتر این حوزه نیز برای بررسی، ارزیابی و چاپ به هیأت تحریریه نشریه فقه نظام پژوهشگاه ارسال می­شوند.

نشست­های علمی، دیگر امور مهم و مورد توجه معاونت پژوهش است که در راستای آشنا کردن طلاب با مسائل مهم فقهی و اصولی و نقد و بررسی آن و همچنین پاسخ به دغدغه­ های اقتصادی، تربیتی، سیاسی، حقوقی و فرهنگی جامعه با رویکرد فقهی و در نتیجه ارائه راهکارهای مناسب است. به طور میانگین در هر سال تحصیلی هشت نشست علمی با همکاری پژوهشگاه فقه نظام برگزار می­شود. نشست­های درون ­گروهی نیز فراخور رسالت و ضروت هر کدام از گروه­های تخصصی مورد توجه است.

نگارش پایان­نامه و تقریر دروس خارج فقه و اصول نیز طبق آیین­نامه مورد رصد این معاونت است. در این راستا برنامه ه­ای مدون شده که طلاب طبق زمان­بندی انجام شده به نگارش پایان­نامه سطح 3، 4 و 5 اشتغال دارند. تقریر طلاب نیز با همکاری معاونت آموزش و پس از اخذ از طلاب در موعد مقرر، مورد ارزیابی قرار می­گیرد.

این معاونت در راستای ایجاد انگیزه و تشویق طلاب به امور پژوهشی ضمن تنظیم فعالیت­های پژوهشی طلاب و ارائه آن در کارنامه، با برگزاری ویژه برنامه­ای در هفته گرامیداشت پژوهش، هر سال از طلاب برتر تجلیل می­کند.

امتیاز دهید :

درباره نویسنده

به اشتراک بگذارید

منبع:

نظر دهید

گزارش

نظرات (اولین نفری باشید که نظر میدهد )