slidermain

مجتمع عالی ولی امر {عج}

بیانات آیت الله اراکی درباره مرکزجامع...

 رسالت همه ی انبیا و اولیا الهی این بوده که برنامه ی درست زندگی کردن، چهارچوب های درست زندگی کردن را از طرف خدای متعال به بشریت آموختند،و برای اینکه انسان بتواند این خانه ی دنیا را بسازد،خداوند متعال بوسیله انبیا و اولیای الهی  همه چیز را در اختیار انسان قرار دادند.از جمله چیزهایی که برای ساخت این دنیا در اختیار انسان قرار دادند برنامه ی ساخت هست.اینطور نیست که خداوند منابع بهره برداری از این زمین و دنیا را در اختیار انسان قرار داده باشد ولی شیوه و برنامه بهره برداری را در اختیار انسان قرار نداده باشد.در شیوه ی بهره برداری ما دو بخش داریم:یک بخش کار خود انسان هست،خود انسان باید برود و دنبال این شیوه بگردد و پیدا کند.اما یک بخش کار خود انسان نیست.چهارچوب های کلان کار انسان نیست،نظام یعنی چهارچوب کار،چهارچوب ،کار انسان نیست. در چه چهارچوبی ما باید کار بکنیم؟میخواهیم اقتصاد جامعه را درست کنیم؟چهارچوب هایش را باید از کجا بدست آورد؟اقتصاد چهارچوب های کلان دارد.نه فقط اقتصاد بلکه در فرهنگ در آموزش و پرورش و در همه ی بخش های امورات زندگی چهارچوب های کلان را خدا به ما ارایه داده است.در قرآن کریم و بوسیله ی کلام اهل بیت علیهم السلام. و استخراج این چهارچوب ها وظیفه ی مجتهدان است...ما از علوم جدید در عرصه ی چهارچوب های کلان میتوانیم استفاده کنیم که پرسش ها را پیدا کنیم،ما از فقه نظام به فقه کلان تعبیر میکنیم.استاد شهید ما مرحوم آیت الله العظمی صدر رضوان الله تعالی علیه در کتاب اقتصادنا نمونه ای از این چهارچوب های کلان را ارایه کردند هرچند ما در اون زمان نظام نداشتیم.ولی هدف این شهید بزرگوار این بود که نشان دهد در منابع فقهی ما این توان در مساله ی چهارچوب های کلان اقتصاد وجود دارد که بتواند پاسخگو باشد در عرصه ی اقتصاد.ما در عرصه ی اقتصاد خیلی حرف برای گفتن داریم.متاسفانه مجریان اقتصادی کشور ما غالبا تحت تاثیر بیگانه بودند و نمیخواستند قبول کنند که اسلام میتواند پاسخگو باشد.این حقیقتی است که عرض میکنم. ما در مساله ی پول حرفهایی برای گفتن داریم،حرف های برگرفته از فقه اسلامی،و اگر این حرفها اجرا بشود قطعا مشکل تورم حل خواهد شد.ما در مساله ی بانک حرف داریم برای گفتن،ما در مساله ی مدیریت اقتصادی مملکت حرف داریم برای گفتن،حرفهای فقهی ،حرفهای ما نیست،حرفهای خداست حرفهای پیغمبر است.مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر برای همین هدف تاسیس شده تا فقهای کارآمد،زمان شناس و مساله شناس تربیت کند

 

 

مدرسه عالی ولی امر

 

  • مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر عج به غرض تربیت طلبه هایی که بتوانند پاسخگوی مسایل نظام اسلامی باشد ، یا به یک تعبیری جامعیتی داشته باشند که بتوانند نیازهای نظام اسلامی را پوشش بدهند تاسیس شد. و این مجموعه وقف حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است.در ابتدا مدرسه عالی حوزوی بود بعد موسسه پژوهشی به این مدرسه اضافه شد و الآن با ورود یک موسسه تبلیغی تبدیل به یک مجتمع عالی حوزوی شدیم
  • بیشتر بخوانید
موسسه پژوهشی فقه نظام

 

  • این موسسه در حقیقت برای مدیریت همین تولید دانشی است که هدف دوره های آموزشی ما بوده .توقع ما این است که طلبه تا اینجا بتواند در آن حوزه ی نظریه پردازی فقهی ،یعنی بر مبنای فقه بتواند نظریه پردازی کند برای حل مسايل علوم انسانی. موسسه پژوهشی فقه نظام دو خط قرمز دارد ..... :
  •  
  •  
  •  
  • بیشتر بخوانید
موسسه تبلیغی ولی امر

 

  • اهداف در این موسسه اعم از تبلیغ سنتی و تبلیغ جدید هست: توضیح مطلب اینکه ما در عین حال که قصد نداریم از آن تبلیغ سنتی یعنی همان منبر و مسجد جدا بشویم ،قصد نداریم فقط به این نوع تبلیغ هم اکتفا کنیم.طبیعتا تبلیغ در عرصه کار با نوجوانان،جلسه داری، حلقه های معرفت،تبلیغ چهره به چهره،تبلیغ در عرصه ی فضای مجازی،و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی باید مورد توجه قرار بگیرد.                                                                         
  • بیشتر بخوانید

آخرین اخبار و فعالیت های مجتمع

آخرین مطالب

1401/7/9

ما طلبه ای میخواهیم که حساسیت های لازم انقلابی را داشته باشد. طلبه ی بی تفاوت برای ما ارزشی ندارد. شرافت زندگی طلبگی ما به احساس مسولیت ماست.اگر طلبه ای نسبت به نظام اسلامی احساس مسولیت نداشته باشد،نمیتواند در زمره ی طلبه ی انقلابی تعریف شود.

1401/7/4

جامعه در فقه نظام متشکل از امام و امت است.امت واحدی که متشکل از افراد مختلف است که با اراده ی واحدی حرکت میکنند.
امت در مرزبندی های خود با سائر امت ها تابع مرزهای زمینی نیست. بلکه به مرز اراده ها وابسته است. هر فردی در هر مکانی از کره ی زمین در صورتی که خود را تحت ولایت ولی خدا ببیند ، داخل در امت اسلامی است.

1401/6/13

حجت الاسلام والمسلمین پوراکبر معاونت تبلیغ مجتمع عالی بیان داشتند:به حول قوه الهی با برنامه‌ریزی که مرکز جامع علوم اسلامی ولی امرعج انجام داده است بنا شد که امور تبلیغات هم در کنار تحصیل و تحقیق و تعلم وجود داشته باشد چون تبلیغ از ضرورت‌های حوزه های علمیه است
نبود تبلیغ تهدید بزرگی برای حوزه های علمیه است.
طلاب با وجود اشتغالات داخلی ازامور تبلیغات بسیار در حال فاصله گرفتن هستند اگر همین روال جدایی طلاب از امور تبلیغی ادامه پیدا کند خطر بزرگی جامعه و مکتب ما را تهدید خواهد کرد.

افتخارات و دست آورد ها